Kodėl konteinerių angos yra tokio dydžio ir kaip elgtis su į jas netelpančiomis atliekomis? Atsako specialistai

Viskas prasideda nuo mažų dalykų – ne vietoje išmetame šiukšlių maišą, kitą kartą kėdę, dar kitą – sofą, šaldytuvą ar dar daugiau. Galiausiai kai kurie gyventojai piktinasi, kodėl dideli daiktai netelpa į bendro naudojimo mišrių komunalinių konteinerių angas, kodėl jos tokios mažos, kodėl kartoną reikia plėšyti ir neišeina įmesti didelių dėžių. Tokie ir panašūs klausimai kyla gyventojams.

Bendro naudojimo konteinerių aikštelėmis dažniausiai naudojasi daugiabučių namų gyventojai. Aikštelėse Jūs matote pusiau požeminius konteinerius mišrioms atliekoms bei pakuotės rūšiavimo konteinerius stiklui, plastikui, popieriui/kartonui. Jų angų dydis – apgalvotas ir pasirinktas toks ne be reikalo.

Kiekvienas daiktas turi savo vietą. Mišrių komunalinių atliekų konteinerio anga yra tokios formos, kurioje telpa 60 litrų šiukšlių maišas, o gyventojai, gyvenantys butuose, įprastai nekaupia atliekų dideliuose maišuose, nes galiausiai jie pradeda skleisti nemalonų kvapą. Šį anga suprojektuota taip, kad į ją nemestumėte didelių daiktų, didelio gabarito buitinių ar statybinių atliekų. Kitaip tariant, jeigu atliekos netelpa į šią angą – čia jų būti ir negali. Primename, kad didelio gabarito atliekoms yra dvi surinkimo aikštelės Jonavoje, o mūsų bendrovė teikia paslaugą – didelio gabarito atliekų išnešimas ir išvežimas iš Jūsų gyvenamų butų, namų, įmonių.

Taip pat gyventojams iškyla nepatogumų ir klausimų dėl popieriaus/kartono rūšiavimo konteinerių. Kodėl šio konteinerio anga yra tokio dydžio, kad dažnai reikia plėšyti dėžes?

Tai logiškas ir racionalus sprendimas norint užpildyti konteinerį ir išnaudoti užpildymo galimybes maksimaliai. Įsivaizduokite ir palyginkite dvi situacijas. Pirmoji – į popieriaus/kartono konteinerį Jūs įmetate dideles dėžes jų nesuplėšę ir užpildote konteinerį labai greitai – dėl jų dydžio netelpa didesnis kiekis. Antroji situacija – įmetate tas pačias dėžes, tik smulkiau suplėšytas. Tikriausiai atsakymą supratote patys. Suplėšytų dėžių skaičius bus kur kas didesnis, o konteinerio užpildymas maksimalus. Neplėšant ir metant dideles dėžes, konteineriai būtų nuolat perpildyti ir gyventojai patirtų dar didesnių nepatogumų, o prireikus dažniau išvežinėti atliekas, tai taptų labai neekonomiška ir dar svarbiau – neekologiška.

Gyventojai taip pat linkę paminėti, kad bent kartą per savaitę būtų galima palikti didelio gabarito atliekas prie konteinerių. Būtų galima tik tokiu atveju, jeigu praktika nerodytų, kad leidžiant tai daryti sekmadieniais, atliekos nebus paliekamos kitomis dienomis. Deja, 15 metų, kai buvo galima tai daryti tik sekmadieniais, gyventojai palikdavo ir kitomis dienomis. Tada kyla kitas klausimas: ar tokią aplinką mes norime matyti kiekvieną dieną? Prisiminkime kaip atrodė atliekų surinkimo aikštelės anksčiau, ir kaip atrodo dabar.

Todėl nuo 2021 m. rudens įsigaliojo atliekų tvarkymo taisyklių pakeitimas, kuris draudžia palikti didelio gabarito ir kitokias atliekas prie bendro naudojimo konteinerių aikštelėse.

Didelių gabaritų surinkimo aikšteles rasite Jonalaukio kaime ir Darbininkų g. 19, Jonava. (administruoja ne „Jonavos paslaugos“, už šias aikšteles atsakingas VŠI Kauno regiono atliekų tvarkymo centras).

Bendrovės „Jonavos paslaugos“ atliekų tvarkymo skyriaus kontaktai: tel. 8 349 53689, el. paštas atliekos@jonavospaslaugos.lt. Nurodytais kontaktais galite kreiptis dėl didelio gabarito atlikeų išnešimo ir išvežimo, kitų kylančių klausimų atliekų tema.

Informacija apie aikštelių darbo laiką ir paslaugas – https://www.jonavospaslaugos.lt/straipsniai/dideliu-gabaritu-atlieku-tvarkymas