Seni, nuvarginti, dažnai dar sovietmečiu statyti daugiabučiai šiandien tampa ne tik estetinėmis miesto žaizdomis – jie kelia realų pavojų gyventojų saugumui ir finansiniam stabilumui. Jonavos mieste ir rajone tokių namų – vis dar yra. Plytos, byrantis tinkas, aprūdiję vamzdynai ir šiluma prarandama pro kiaurus langus, sienas, stogą, pamatus – visa tai ne tik nemalonu, bet ir pavojinga. Kiekviena atidėta renovacija – tai atidėtas sprendimas, kuris gali kainuoti daugiau nei tik šaltą butą.
Daugelis mūsų gyvename namuose, kurie statyti 1970–1990 metais. Statiniai buvo projektuojami 30–50 metų eksploatacijai, dažnai be pritaikymo šiuolaikiniams saugos, energijos vartojimo bei komforto standartams. Jei tokio namo neprižiūrime – jo konstrukcijos sensta, vamzdynai trūkinėja, o inžinerinės sistemos tampa avarinės būklės.
Neverta laukti dar 10 metų, nes tai sukelia padidėjusią riziką gaisrams, avarijoms, didėjančias išlaidas remontui ir dar mažesnę būsto vertę ateityje.
Renovacija reiškia ne tik mažesnes sąskaitas už šildymą. Modernizuotas namas gali sumažinti šilumos nuostolius iki 60 % bei padidinti būsto vertę 20–30 %. Name nebelieka skersvėjų, šilumos disbalanso tarp aukštų, kvapų iš rūsio, padidėja saugumas.
Kai kuriuose daugiabučiuose šilumos punktai veikia dar su elevatoriniais šilumos punktais, laiptinėse – pavojingos elektros instaliacijos. Kalbame ne apie daugiabučio „pagražinimą“, apie privalumą pasirūpinti savininkams daugiabučiu, išvengiant avarinių situacijų, didelių išlaidų ir remonto darbų.
Dažnai girdime sakant, jog renovacija yra brangi, tačiau: APVA (Aplinkos projektų valdymo agentūra) vis dar teikia paramą, ko ateityje gali nelikti. Investicijos padengiamos per mažesnes sąskaitas už šildymą - pinigai ne išeina, o grįžta į jūsų kišenę šilumos taupymo forma ir išvengtomis, brangiomis avarinių gedimų likvidavimo išlaidomis.
Renovacija prasideda ne nuo paraiškos. Ji prasideda nuo pokalbio tarp daugiabučio namo bendraturčių sprendimo ir atsakymo į pagrindinį klausimą: „Ar mes norime šilto, tvarkingo, saugaus namo?“ Kuo aktyvesni esate – tuo greičiau galite pradėti procesą.
Sprendimas – Jūsų rankose. Kuo ilgiau atidėliojame, tuo didesnę kainą mokame – tiek finansiškai, tiek gyvenimo kokybe.